top of page
חיפוש
  • Noa Rubin

לא פוליטקלי קורקט

זהירות - פוסט לא פוליטיקלי קורקט לפניך. **תוספת קטנה למטה **

כן, מגיע לנו העצמאים פיצוי מלא על התקופה שהמדינה סגרה לנו את מקור הפרנסה. כן, מגיע לשכירים דמי אבטלה על החודשים שאינם עובדים כי המדינה סגרה למעסיקים שלהם את העסק. כן, מגיעה לבעלי העסקים רשת בטחון כלכלית בתמורה לכל המיסים שאנחנו משלמים כל חודש במשך כל כך הרבה שנים. כן, אבל, כששאול מרידור ראש אגף התקציבים באוצר, אומר שהוא דואג שהארכת תקופת דמי האבטלה בשנה, עלולה לתת פתח לאנשים לא לעבוד, פשוט להישאר בבית ולחיות על דמי האבטלה, הוא יודע על מה הוא מדבר.

עם כמה שכירים דיברתי בחודשים האחרונים, שאמרו בצורה גלויה ולא משתמעת לשתי פנים, שאם הם מקבלים דמי אבטלה, הם מעדיפים להישאר בבית ולא לחזור לעבוד. ועם כמה עצמאים דיברתי בחודשים האחרונים שזעמו (בצדק) על הממשלה שסגרה להם את מקור פרנסתם ונשארו בבית בתוך בריכת המרמור במשך ארבעה חודשים, כי הם חיים בקושי על פעימות המענקים שלחלקם הגיעו ולחלקם לא, במקום ללכת ולמצוא בינתיים אלטרנטיבה להכנסת כסף.

ומנגד, השחקן ההוא שהבין שהמדינה לא תזרים לו את הכסף שהוא צריך לפרנס את המשפחה שלו, והלך ופתח חברת שליחויות, שלא רק מכניסה לו כסף, אלא מפרנסת עוד הרבה שחקנים שעובדים כשליחים בחברה שלו. או, מפיקת הירידים שסגרו לה את הירידים, והלכה להיות קופאית. כי זאת עבודה חיונית שאין מצב שתיפסק, אפילו לא בימי קורונה. או מנהל מערכות המידע שעבד בהייטק, והלך בינתיים לסדר מוצרים במדפי בסופרפארם, כדי להביא כסף הביתה. כי אנשים שמבינים עם איזו מדינה יש להם עסק, לוקחים את גורלם בידם, ועושים מעשה. וכן, חלק מהמעשה הוא כמובן להפגין ולזעוק מדם ליבם שמגיע להם את כל מה שהמדינה לקחה להם בחסות הוירוס ״המיוחצן יתר על המידה״ הזה. אבל לשבת בבית ולבכות על מר גורלכם? להמשיך לשבת בבית ולסמוך על דמי האבטלה שהוארכו עכשיו לשנה? יש כל כך הרבה עבודות בעולם שאפשר לעשות ולהביא כסף הביתה. וכן, גם ניקיון בתים זאת אופציה. וגם לסדר סחורה בסופר. וזה לא שאני רק מדברת. גם אני בתחילת תקופת הקורונה הבנתי שמשהו רע הולך לעבור על העסק שלי ושאם אני לא אעשה מעשים קיצוניים ויצירתיים, אני לא אשרוד. אז במקום לשלם על שירותים שונים, שחיוניים כל כך לקיום העסק, התחלתי לעשות אותם לבד. כן כן, ״עבודות שחורות״ אפשר לקרוא לזה. אבל כשצריך לפרנס משפחה, הופכים את העולם כדי להביא כסף הביתה.

בקיצור, אני מאוד חוששת שהתכנית הכלכלית הזאת קצת יורה לעצמה ברגל. שיש סיכוי סביר שהיא תגרום לאנשים להמשיך להיות בסטגנציה כלכלית ובכך תעמיק את המיתון. אני מנסה לחזק את כל מי שאני מדברת איתו, שזה נכון שאי אפשר לסמוך על המדינה הזאת, נו, זוכרים את הבחירות? אז כזה. אם אין אני לי, מי לי. אבל צריך לצאת ולעשות מעשה. מעשה שיביא לכם אוכל הביתה. גם אם זה רק לשנה הקרובה וממש לא בתחום עיסוקכם הקודם. צאו לעבוד כי זה בריא לנפש להרגיש יעילים, רצויים, נדרשים. צאו לעבוד כי זה בריא לנשמה להתלבש בבוקר ולצאת מהבית לעבוד. צאו לעבוד כדי להתניע מחדש את הכלכלה ולא לתת למיתון להחריף. צאו לעבוד כי המדינה נכנסת לגירעון מטורף בחסות המיליארדים שמבטיחה להזרים לנו, וזה יבוא על חשבוננו אחר כך - ביג טיים. צאו לעבוד, ומקסימום - יהיה לכם יותר. מה רע? גם שכר מינימום, וגם מענקים.

אני מאחלת לכל בעלי העסקים הסגורים, לכל העצמאים מחוסרי הפרנסה, לכל השכירים נטולי העבודה - לכו ״תתאבדו״ על הפרנסה שלכם, תהפכו כל אבן כדי למצוא לכם בינתיים מקור הכנסה חלופי. זה טוב לכלכלה. וזה טוב לנשמה שלכם. התקופה הזאת תעבור, ויש אפילו סיכוי שנצא חזקים ומוצלחים יותר אחריה.

**עריכה, שלא תבינו לא נכון, גם מובטל או עצמאי מחוסר עבודה שילך לעבוד בעבודת שכר מינימום, עדיין יצטרך פיצויים והשלמות מהמדינה על המצב שהיא גרמה לו. כי משכנתא וכי רמת חיים קודמת, אבל לפחות הערך העצמי שלו לא יירמס לחלוטין. ויש גם כאלה שפשוט יקימו עסק חדש:)


Comments


פוסטים קודמים בבלוג
Archive
  • Facebook Basic Square
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us